--  Ваша Високосте, а чи чули Ви, що вчора якийсь дурень придбав непоказну поштову марку аж за 1450 фунтів стерілінгів?, – запитав в принца Уельського один із його секретарів.
 --О, так. Цей дурень – я, -- відповів принц – майбутній король ГеоргV, залишивши бідного секретаря збентеженим. 
Ця історія була в 1904 році. І на той час марка, яку придбав принц вже вважалася рідкісною і популярною, а тому й дорогою. 1450 фунтів стерлінгів -- це сьогодні 200 000 фунтів стерлінгів. Мова про марку, яку нині називають «Синій Маврикій». Одна із найдорожчий поштових мініатюр світу.   

Маврикій  -- це невеликий острів на південному заході Індійського океану . В часи, коли історія марок тільки зароджувалася, він був колонією Великої Британії. У 1847 році дружина місцевого губернатора леді Гомм вирішила, що острів повинен випустити свої поштові марки. Вона мала намір наклеїєти їх на конверти із запрошеннями на бал. 
Це були перші марки, що вийшли в імперії  за межами самої  Великої Британії . 
На марках – профіль королеви Вікторії за зразком британських поштових мініатюр. Марки тиражем по 500 штук вийшли в двох номіналах: помаранчево-червоний -- один пенні  і темно-синій -- два пенні. Збоку замість візерунка, традиційного для британських марок, був напис «Post Office».

Пізніше його замінили на інший -- «Post Paid», що означало «поштові послуги оплачені». Марки обидвох випусків – рідкісні, але марки з надписом «Post Office» цінуються значно більше. 
Упродовж тривалого часу вважалося, що це – марки з помилкою саме через надпис. А філателісти, як відомо, дуже цінують такі речі. В чому заключається помилка? Кліше для марок вигравірував  Джозеф Бернард. За легендою, описаною в одній із філателістичних книжок, він був старим, напівсліпим та розгубленим годинникарем. І силу своїх фізичних недуг припустився помилки. Потім схаменувся, прозрів і вже наступний випуск був з надписом «Post Paid».
Пізніше такий міф був спростваний іншими дослідженнями. Джозеф Бернард – англієць єврейського походження. Він народився в Англії в 1816 році. Тобто в 1847, йому було всього 31 рік… Він точно не міг бути старим і немічним. Вважається, Бернард приїхав до Маврикія в 1838 році, сховавшись на кораблі. Тобто «зайцем».  
Вчені-філателісти вважають, що напис «Пошта» Бернард зробив свідомо, бо такі надписи практикували в Сполучених Штатах Америки. 
Поштові марки Маврикія були невідомі філателістичному світу до 1864 року, поки їх не побачили у Великій Британіїна одному із старих конвертів, надісланому з Маврикія. Саме тоді за ними почали ганятися колекціонери. В 1921 році вони опинилися в колекції знаменитого філателіста Філіпа фон Ферарі
Перших марок Маврикія залишилося дуже мало. В наш час здебільшого вони знаходяться в приватних колекціонерів. Але деякі примірники виставлені на загальний огляд у Британській бібліотеці в Лондоні, включно із конвертом із оригінальним запрошенням на губернаторський бал на Марикії. Є ще два таких запрошення. Один із них входить до Королівської колекції, яка належала королеві Єлизаветі II.  
Ще один – у приватній колекції.  І це найдорожчий філателістичний предмет, який коли-небудь купували з аукціону. У липні 2021 року на 50-му аукціоні Крістофа Гартнера «Запрошення на бал», надіслане дружиною губернатора леді Гомм, було продано за понад 11 мільйонів євро.  
От вам і маленький острів…
100-річчя марок Маврикія у Великій Британії вшанували на поштових мініатюрах королівської пошти.


З 1968 року Маврикій – незалежна держава. Своїй знаменитій марці тут побудували цілий музей. Він діє з  листопада 2001 року. 
В експозиції знаходяться дві перші поштові марки Маврикія 1847 – «Рожевий Маврикій» і «Синій Маврикій». Їх придбали 10 листопада 1993 на аукціоні в Швейцарії за 2 млн доларів консорціумом маврикійських банків і підприємств, на чолі з Комерційним банком Маврикія. Так раритети, які прославили острів повернулися додому аж майже через 150 років.
В музеї також можна побачити інші поштові марки Маврикія, старі морські карти, картини, гравюри, скульптури, старовинні документи.

«Синій Маврикій» -- популярний в темі марка на марці.


У філателії, як бачимо, часто буває як у казках про Кривеньку качечку чи Попелюшку. Кожна ваша марка може бути безцінною!

 

Читайте також:

Українська марка, що була в обігу один день

«Перевернуту Дженні» продали з   аукціону в Нью-Йорку  за 2 млн доларів!

Принцеса філателії номіналом в 1 цент

У червні одноцентова марка може бути продана за п’ять мільйонів доларів

Найдорожча італійська марка --мрія всіх колекціонерів-гурманів 

З днем народження, «Чорний пені»! 10 цікавих марок з найпершою у світі маркою

Філателісти – колекціонери історій. 10 причин почати збирати марки вже сьогодні