Цю поштову мініатюру 1868 року називають «Z-Grill» в англомовних джерелах і чомусь «Святий грааль» в україномовних. Вочевидь за аналогами з російських ресурсів.

 

 


Бачимо ми на цій марці одного з батьків-засновників і першого поштмейстера Сполучених Штатів Бенджаміна Франкліна. А ще він – політик, дипломат, науковець, винахідник, письменник, журналіст. Саме йому належать відомі крилаті фрази: «Час – гроші», «Не відкладай на завтра те, що можна зробити сьогодні», «Лінь робить всяку справу важкою». Портрети Франкліна і Вашингтона були на перших поштових марках Америки. Досі ми бачимо Франкліна на стодоларових купюрах. 

Але далі – про марку сьогоднішньої розповіді.

По суті, це -- найцінніша з усіх поштових марок США. Вона вийшла в обіг у 1868 році і була виготовлена за рідкісною технологією. 

Підприємливі американці навчилися з погашених марок, якими вже були оплачені поштові послуги, змивати чорнило. Тож пошта, аби подолати ці хитрощі, почала застосовувати технологію захисту. Вона передбачала притискання спеціальної решітки до паперу, щоб розірвати волокна так, щоб на зворотному боці вийшла прямокутна сітка з невеликими поглибленнями. 

Як наслідок, папір легко вбирав чорнило, і його було неможливо змити. Такий спосіб ще називають вафелюванням, а машину, що її виконувала – гриль-прес. Назва Z-гриль походить від зигзагоподібного візерунка, який відбивався на марці. Ще були  F-grill,   D- grill та E- grill.  З 1875 року такі способи виготовлення марок не практикували, бо це було для пошти занадто дорого.

Z-grill -- є найбільш рідкісною серед усіх grill. На даний момент відомо про існування лише двох екземплярів цієї марки. Одна належить Нью-Йоркській публічній бібліотеці, а інша зберігається в приватній колекції. Бібліотеці марку в 1925 році році передав філателіст Бенджамін Міллер. 
Іншим екземпляром в різні часи володіли  приватні колекціонери Лестер Брукман і Джеррі Басс. У 1986 році Роберт Зеллнер купив  марку за 418 000 доларів. У 1998 році Mystic Stamp Company викупила цей філателістичний раритет за невідому суму (приблизно від $850 000 до $935 000 ). Через сім років фінансист Білл Гросс обміняв «Z-Grill» на 4 марки «Перевернута Дженні». Експерти підрахували, що, таким чином, ціна рідкісної поштової мініатюри сягнула майже трьох мільйонів доларів. Вважається, що нинішній власник марки є єдиним колекціонером, який володіє всіма марками США 19 століття. 

14 червня цього року марку Гросса продаватимуть з аукціону за посередництвом Нью-Йоркського аукціоннного дому.    Рідкісну поштову мініатюру виставлять на продаж вперше за 26 років. У філателістичному світі це буде історична подія.

Siegel Auction Galleries оцінила Z-гриль за 1 цент від 4 до 5 мільйонів доларів. Вона може стати найдорожчою поштовою маркою США в історії. 

Нинішнім рекордсменом є «Перевернута Дженні» вартістю 2 мільйони доларів, яка була продана восени минулого року, а найдорожчою маркою у світі є «Британська Гвіана».   

 

Використано інформацію з Вікіпедії та www.smithsonianmag.com.