1873 рік. 12-річний школяр Вернон Воган із Шотландії переглядав листи свого дядька. Раптом він натрапив на заплямований і трохи пошкоджений конверт. Хлопця зацікавила марка на ньому. На той час він вже мав свою колекцію і тому трохи змочив марку водою та акуратно від’єднав від конверта... 


Це була одноцентова марка рожевого кольору, яку випустили в 1856 році в Джорджтауні - найбільшому місті Британської Гвіани. Зараз цю поштову мініатюру вважають однією із найрідкісніших марок у світі і називають принцесою філателії. Найперше тому, що відомо лише про один екземпляр такої марки, що зберігся до нашого часу. «Британська Гвіана» - ось така її офіційна назва.


У 2014 році американський дизайнер взуття Стюарт Вайцман придбав цю марку на аукціоні Sotheby's  за $9,48 млн.  «Британська Гвіана» - рекордсменка серед марок за ціною. 

Крім того, що ця марка єдина в світі, вона ще й має цікаву історію. Гвіана – це колишня колонія Британії, що знаходилася у Південній Америці. Зазвичай поштові мініатюри для неї друкувалися в Англії у компанії Waterlow & Sons і відправлялися кораблем.

Що ж сталося в 1856 році?  Запаси існуючого випуску були розпродані ще до того, як надійшла нова партія. Поштмейстер Гвіани Е.Т.Е. Далтон попросив видавців часопису колонії «Офіційна газета» Джозефа Баума та Вільяма Далласа надрукувати екстрений проміжний тираж. Саму газету видавали в Джорджтауні. І, до речі, саме її працівники підготували дизайни найперших марок Гвіани. Це було в 1850 році.


Але повертаємося в 1856. Було замовлення на марки двох номіналів: 1 цент - призначений для оплати преси, і 4 центи - для відправки внутрішніх листів. 
Чорним кольором на рожевому папері намальовано вітрильний корабель і латинський девіз колонії «Damus petimus que vicissum» (Ми даємо і очікуємо у відповідь). Малюнок обрамлений чотирма чорними лініями. Навколо рамки маленькими чорними літерами було написано країну випуску та вартість. Перфорація не передбачалася, тому марки потрібно було вирізати ножицями.  
Поштмейстера якість друку не задовольняла. Він наполягав на тому, щоб кожна продана марка була підписана поштовим службовцем. Далтон вважав, що таким чином можна захиститися від підробок. Отож на тій самій найдорожчій марці світу є ініціали «EDW». Так підписався клерк Едмонд Д. Вайт. Через необережне ставлення чи через якісь інші причини марка має восьмикутну форму. Хто її такою зробив? Може і юний Вернон Воган, який відомий як найперший власник цієї марки. До речі, він не додав її до своєї колекції, а продав  за шість шилінгів  місцевому колекціонеру Н. Р. Маккіннону.


Через п'ять років Маккіннон продав всю свою колекцію Вайлі Холлу. А той попросив лондонського торговця марками Едварда Пембертона дати експертну оцінку всьому, що зібрав Маккіннон. Саме в цей момент марка «Британська Гвіана» була визначена як унікальна.
У 1878 році марку за 150 фунтів викупив барон Філіп фон Феррарі. Це один із найвідоміших філателістів світу. Свого часу його колекцію оцінювали в 1 мільйон німецьких марок. Відповідно до заповіту, після смерті колекціонера «Британська Гвіана» та інші поштові мініатюри мали стати експонатом Берлінського поштового музею. Але вся колекція дісталася Франції, в якості репарації від Німеччини після Першої світової війни. Унікальні експонати розпродали на 14 аукціонах і виручили 30 мільйонів франків. «Британську Гвіану» викупив Артур Хінд з Америки. І тут теж є своя інтрига...


Існує чи то бувальщина, чи то філателістична легенда про другий екземпляр «Гвіани». Кажуть, що Хінд був одержимий своєю особливою маркою. І ось, коли він натрапив на другий екземпляр, то купив його і відразу знищив. 

Ще була історія з німецьким колекціонером Пітером Вінтером. Він заявляв, що купив другий екземпляр «Гвіани» в румунського танцюриста. Цю поштову мініатюру навіть визнали справжньою двоє провідних європейських експертів Рольф Редер і Девід Фельдман. Але остаточний висновок був від експертного комітету Лондонського королівського філателістичного товариства. Там сказали, що це була марка, змінена із «Гвіани» 1856 року номіналом 4 центи. Отакої… 
 

Британська Гвіана – це нинішня  Гаяна. Сучасні поштові мініатюри цієї країни можна придбати на нашому сайті. Може й серед них є майбутня знаменитість. Скажімо, марки з песиком Патроном Гаяна випустила раніше за Укрпошту. 

 

При підготовці цієї статті використано інформацію з Вікіпедії та сайту Смітсонівського національного поштового музею.