Якщо ви тільки починаєте досліджувати філателію, то обов’язково помітили, що вона має специфічну термінологію. Як в цьому всьому не розгубитися? Тут помічником стане наш короткий глосарій. Насправді термінів – значно більше, але ми будемо знайомити з ними поступово, а про окремі з описаних в цій статті підготуємо детальніші матеріали.
Ви зрозумієте, що є що, і, можливо, тоді буде простіше визначитися, якими би хотіли бачити свої колекції. Отож, поїхали…

 
Марка – квитанція, що засвідчує факт оплати поштового пересилання, або наклеюється на поштову кореспонденцію. Офіційні марки випускають поштові адміністрації суверенних країн.
Комеморативні (художні) марки – виходять до пам’ятних дат, або присвячуються певній темі колекціонування.
Стандартні марки – загальновживані (обігові) марки, випущені для повсякденних поштових потреб. Зазвичай виходять масовими тиражами.
Аркуш марковий (поштовий) – назва частини друкарського аркуша, що утворюється при його розрізуванні в друкарні для видачі поштовій адміністрації. Величина маркового аркуша визначається кількістю в ньому марок чи маркових місць. Рахують марки у філателії по горизонталі.


Малий аркуш – аркуш з марками одного малюнка, в якому не більше 10 поштових мініатюр. Поля малого аркуша можуть містити декоративно-художнє оформлення або ж тексти. В філателістичних колекціях малі аркуші розміщують цілими.


Верхня або нижня (права або ліва) смуга – відповідна частина аркуша, яка містить один рядок з марками та малюнок чи надпис на полях аркуша.


Перфорація – лінії отворів між відірваними від поштового аркуша марками, що утворюються внаслідок пробивання паперу аркуша на перфораційній машині. Перфорація сприяє відокремленню марок від аркушів та однієї мініатюри від іншої.
Зубцівка – лінії зубців з проміжками у вигляді половинок отворів, що утворилися при відокремленні марок по лінії перфорації. Розмір зубцівки – це кількість зубців на 2 см поля марки. Для полегшення підрахунку зубців використовують зубцеміри.


Зубцівка буває гребінчастою, лінійною та рамковою.
Марки без зубців -- поштові марки, які були заплановані до випуску на аркушах без перфорації.  


Кутова марка з полями – марка, що знаходиться в одному із чотирьох кутів аркуша. На полях можуть бути друкарські примітки. Багатьох колекціонерів приваблюють саме такі марки з випусків.


Формат марки – розмір поштової мініатюри, що вимірюється як відстань між лініями, котрі поділяють перфорацію навпіл, або проходять через середину відстані між малюнками сусідніх марок. Перше число – по горизонталі, друге – по вертикалі.
Розмір малюнка марки – визначається по межах малюнка.
Центрівка – малюнок марки, точно розміщений у центрі поміж чотирма перфорованими сторонами.
Поля марки – смужки паперу, що знаходяться між перфорацією та малюнком на марці.
Номінал -- вартість марки в грошових одиницях держави, де ця поштова мініатюра перебуває в обігу. 
Блок поштовий - особлива форма поштового випуску, призначена для наклеювання на кореспонденцію. Складається з від 1 до 6 марок, які можуть мати різний номінал. Марки бувають перфорованими, неперфорованими або з просічкою. Поштовий блок продається на пошті як цілісна одиниця, однак його окремі марки мають самостійну франкувальну силу.


Тираж – кількість випущених марок чи поштових блоків.
Серія марок – випуск поштових мініатюр, присвячених певній темі чи події.


Купон – філателістичний продукт, схожий на поштову марку, але без номіналу вартості. Він поєднується з маркою перфорацією. Може бути розміщений в середині маркового аркуша, на роздільній смузі, чи на полях.


Водяний знак – засіб для підвищення надійності паперу, який захищає марки від підробок. Може мати вигляд малюнка, або надписів, які можна роздивитися при підсиленні світла.
Люмінесцентне зображення – малюнок, або надпис, виконаний спеціальними фарбами, що мають у своєму складі люмінофори, які дають люмінесцентне світіння при ультрафіолетовому опроміненні марок. Застосовується для захисту марок від підробок.


Дата випуску – дата, коли поштова адміністрація запускає марку в обіг і вона вважається дійсною.
Наддруківка - текст, або малюнок, нанесений на фронтальну сторону марки, після того, коли вона була надрукована. При цьому номінал поштової мініатюри не міняється. Приклад? марки України до зимової олімпіади 2021 року: одна вийшла перед початком ігор, а інша піізніше - з кількістю здобутих медалей.


Тип – назва, яку використовують колекціонери для марок одного випуску, що відрізняються одна від одної.


Зчіпка – будь-яка кількість марок з різними номіналами та малюнками, об’єднаних перфорацією.


Зчіпка з просічкою – зчіпка марок з обох сторін від просічки.


Квартблок – блок маркового аркуша, що складається з чотирьох однакових, або різних марок по два примірники у двох рядках. Колекціонери шукають кутові квартблоки з одинакових марок. Вони мають різні назви: лівий верхній, лівий нижній, правий нижній та верхній нижній. Як ви вже здогадалися, це залежить від місця квартблоку в марковому аркуші. 


Тет-беш – пара марок, малюнок однієї з яких перевернутий відносно іншої.


Шестиблок - блок маркового аркуша, що складається з шести однакових марок по два примірники у трьох рядках. Детальніше про цей цікавий філателістичний продукт читайте в наступних матеріалах.


Конверт – упаковка для відправки кореспонденції поштою. Конверт з маркою – один із цільних філателістичних предметів.
Штемпель – знак, що наноситься на поштову марку, або інший поштовий продукт, аби позначити дату та місце її нанесення.


Гашення – відмітка, або інший штемпельний знак на марці, який означає відправлення або отримання пошти. Проставляється ручним штемпелем, або штемпельною машиною. Гашена марка не може бути засобом оплати поштових послуг повторно. Колекціонери збирають гашені та негашені марки.
Гашення першого дня – термін для поштового штемпеля, який використовується на поштовому відділенні у перший день виходу поштової марки.
Конверт першого дня – конверт, поєднаний з маркою, погашеною штемпелем першого дня випуску. При цьому штемпель не обов’язково буває художнім, а сам КПД не завжди проходить поштову процедуру.


Лист першого дня – будь-яке офіційне поштове відправлення з пошти у день введення в обіг марки чи поштового блоку.

Спецпогашення — це погашення  спеціальним поштовим штемпелем  поштових конвертів та марок, випущених з нагоди великих та пам’ятних подій.  


Каше – неофіційний штемпель в пам’ять про особливу подію, до якої приурочене відправлення листа. Малюнок або текст каше погоджується з поштовими відділеннями. Ставиться на вільному місці конверта, або ж ним може бути погашений купон. Хоча нинішні філателісти допускають довільне використання каше і навіть гасять ним поштові марки на конвертах.
Конверт з оригінальною маркою – поштовий продукт, на якому надрукована марка.


Марки-самоклейки – поштові мініатюри, приєднані до паперу в процесі виготовлення. Після від’єднання ці марки не потрібно зволожувати, а можна відразу наклеювати на конверт.
Способи друку марок. Існує три види друку: високий, глибокий і плоский. Найбільш вживаний – офсетний спосіб. Детальніше про способи друкування марок та папір, який для цього використовують ми розповімо в окремому матеріалі.
Абкляч – це зображення на зворотній стороні марки, яке виникає внаслідок порушення нормального процесу друку. Його ще називають дзеркальним відбиткомі і відносять до різновиду марок.
Поштова картка – поштовий продукт, на якому надрукована поштова марка для оплати поштових послуг.
Картмаксимум – художня поштова картка з маркою та штампом гашення, які гармонійно поєднуються єдиною темою, але малюнки можуть бути різними.
Максимафілія – колекціонування картмаксимумів.
Буклет – сувенірний філателістичний продукт, який містить марки, конверти та додаткову філателістичну інформацію щодо випуску.
Клясер – спеціальний альбом, в якому філателісти зберігають марки та іншу філателістичну продукцію у спеціальних відсіках із прозорого пластику. Ще існує поняття клем-таш. Це – прозорі пластикові конверти для розміщення марок.
Каталог – детальний опис випусків марок однієї, або багатьох країн.

 

Читати також:

Філателісти – колекціонери історій. 10 причин почати збирати марки вже сьогодні

10 порад філателістам-початківцям