Сьогодні у день 210 роковин з дня народження Тараса Шевченка ми пропонуємо вам філателістичну мандрівку про найвідомішого  українця.  
 
Взагалі вважається, що найперша в світі літературна марка вийшла в Іспанії в 1905 році. Її присвятили Дон Кіхоту. Але на теренах нинішньої України, а саме в Коломиї ще 1904 році вийшли дві поштові мініатюри до 90-річчя від дня народження Тараса Шевченка. Звісно, ці марки не мають слави світової першості, бо вони були не офіційними. Вони вийшли з ініціативи Української радикальної партії, якою тоді керував Іван Франко.
Потім були марки з Кобзарем, які планував випустити уряд УНР.

Вони навіть були надруковані у 1920 році Австрійським військово-географічним інститутом у Відні. Цей випуск  має назву – віденська серія.  Але, на жаль, в офіційному поштовому обігу ці марки так і не були, бо російська сарана витіснила  війська Директорії за межі України.  
Разом з тим, за цими марками полювали філателісти з багатьох країн світу. А офіційне поштове визнання марки отримали в 2010 році, коли з’явилися на поштовому блоці до 90-річчя марок УНР. 

 
При Радянському союзі марку з Тарасом Шевченком вперше випустили  в 1923 році.  

Уряд УСРР видає серію із чотирьох марок поштово-добродійного випуску «Допомога голодуючим». Це був  єдиний самостійний випуск України в часи радянської окупації. Марки видрукувані тиражем 1 млн примірників. На марці номіналом 20+20 карбованців зображено портрет Тараса Шевченка.   


Ця серія була надрукована в Берліні у трьох варіантах: із зубцями, без зубців і на папері з водяним знаком «хрести та кола».  Філателісти найбільше поціновують дуже рідкісну беззубцівку з водяним знаком із портретом Шевченка. Її називають «Українська Уніка».   
В 2012 році Укрпошта видала поштовий блок, присвячений благодійним поштовим маркам УСРР 1923 року з репродукціями всіх чотирьох марок серії.


В радянські часи Шевченку приписували ідеологію соціаліста та, в принципі, випустили чимало марок в його честь і особливо до ювілеїв. 


Філателістичну увагу до Шевченка проявляли і в інших країнах соціалістичного табору.  


За винятком образу з автопортрета 1840 року, на радянських марках Шевченко – старий дід у смушевій шапці. 


Насправді, Тарас Григорович до часів «діда» не дожив, бо  не мав і 50 років, коли відійшов у засвіти. Сучасники знали його стильним та модним міським паном.  Але в такому образі Шевченка можна було побачити тільки на марках, які виходили з ініціативи діаспори та закордонного Поштового Відділу Підпільної Пошти.   


Ці марки із родинного архіву першого директора Української служби "Голосу Америки" Никифора Григорієва . Їх  випустила Українська капела бандуристів (США).


 А це поштовий блок Парагваю 1971 року.


У роки Незалежності першу марку в честь Тараса Шевченка випустили в 1994 році. Вона вийшла в серії «Світочі української літератури». 


В 1997 році виходили українські марки, на яких було зображено пам’ятники Шевченкові в Каневі та в Аргентині. 
 

Також пам'ятники Шевченкові можна побачити на марках про Черкаську область в серіях "Україна - регіони та адміністративні центри" та "Краса і велич України".

А тим часом, сам  Кобзар з’явився на поштовій мініатюрі України аж у 2001 році.  Це був спільний українсько-грузинський випуск  зчіпки із двох марок: із зображенням Тараса Шевченка та грузинського письменника Акакія  Церетелі.   
 
У 2007 році Укрпошта започаткувала  серію марок до 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка.   В межах серії вийшли 3 шикарні поштові блоки авторства Володимира Тарана, на яких є портрети Кобзаря різних періодів, його вірші та малюнки. 


До цієї ж серії входять чудові марки із репродукціями картин Шевченка. 


У 2021 році на марці з’явилася ще одна Шевченкова картина -- «Одалістка». Вона увійшла до  серії марок «Її величність — Жінка» у жанрі ню.  


А ось так відзначили 200-літній ювілей Тараса Шевченка у Новій Зеландії. Ці марки з Шевченком-майданівцем вийшли з ініціативи Української асоціації Нової Зеландії.


А це марки Того 2023 року.
 


У цій статті ми написали про марки, але варто зауважити, що філателістична шевченкіана  багата ще й  конвертами та  пам’ятними штемпелями до ювілейних дат.