Сьогодні шестиблок – популярний філателістичний об’єкт і його колекціонування особливо захопливий квест, який заведе вас у світ дослідження стандартних марок.  Народилося це захоплення в Україні.

Шестиблоком у філателії називають частину аркуша стандартних марок, яка складається шести невідокремлених  поштових мініатюр. Вони розташовані по дві в трьох рядках.    

Не можна вважати шестиблоком зчіпки з шести комеморативних поштових марок з різними малюнками.   
Колекціонувати шестиблоки в Україні  почали у 2001 році. Ви запитаєте, що такого відбулося в цей час у світі філателії? У липні 2001 року вийшов п’ятий випуск стандартних марок, на полях аркушів якого вперше в історії  почали розміщувати вихідні дані. У лівому верхньому куті написано номер і дату замовлення, а також місце друкування -- ПК «Україна».

 

Пізніше такі дані стали додатково розміщувати в правому нижньому куті  із зазначенням номера аркуша (1,2,3,4) у великому друкарському аркуші .

Це нововедення стосувалося і додаткових випусків четвертого стандарту, які виходили з 2001 року.


Що змінили ці новинки? Стандартні марки виходять масовими тиражами, які періодично додатково вводяться в обіг. До прикладу марка з чорнобривцями з  п’ятого стандарту виходила у 2001 році шістьма тиражами: 1 квітня, 3 травня, 5 липня, 19 липня, 23 липня та 28 листопада.

Тож за інформацією на полях аркуша можна легко дослідити дати різних випусків візуально однакових марок.  Ну, і звісно,  у колекціонерів стандартів почався справжній бум шестиблоків. 
 Кожен намагався мати в своїй колекції  як мінімум 5 шестиблоків з одного випуску.   Йдеться про 4 нижніх правих шестиблоки з номерацією від 1 до 4, а також лівого верхнього шестиблока.
Колекціонують і шестиблоки стандарних марок, які виходили до 2001 року. Їх може бути всього 4 з одного випуску: верхній і нижній праві кутові та верхній і нижній ліві кутові.


Сьомий випуск стандартних марок зробив колекціонування шестиблоків ще цікавішим для філателістичних гурманів.   Бо на полях друкарського аркуша стандартних марок з’явилися ще й штрих-коди та друкарська позначка, яку серед колекціонерів називають «світлофор».

Тож тепер з одного випуску стандарту ви можете мати аж 8 шестиблоків:
- 4 праві нижні шестиблоки з номерацією від 1 до 4 з номером замовлення партії, датою та ПК «Україна» (місце друкування);  
- 1 правий верхній шестиблок зі «світлофором»;
- 1 лівий верхній шестиблок з номером замовлення партії, датою та ПК «Україна»;  
- 2 ліві нижні шестиблоки, на яких розміщений штрих-код. Вони відрізняються тим, що поле одного проперфороване, а іншого – ні.  
Серію із восьми шестиблоків з одного випуску стандартних марок прийнято називати «королівською». 

Починаючи із  2005 року на полях аркушів стандартних марок ми бачимо напис Укрпошта з логотипом. Шостий і сьомий стандартні випуски друкуються з логотипом зразка 1992-2009 років, а восьмому  -- 2009-2017 років.  Надпис і логотип розміщений у лівому нижньому шестиблоці.

На марках дев'ятого та десятого стандартів, надпис Укрпошта з нинішнім логотипом. 


І якщо ви ще не маєте в своїй колекції шестиблоків, то до вашої уваги цілий розділ «Стандарти» в нашому інтернет-магазині. Тут ви з легкістю зорієнтуєтеся в світі стандартних марок і шестиблоків, починаючи із 1992 року. Бажаємо цікавих доповнень і відкриттів!

 

Читайте також:

Філателісти – колекціонери історій. 10 причин почати збирати марки вже сьогодні

10 порад філателістам-початківцям

Філателістична термінологія – короткий глосарій

Колекціонуйте конверти і відкривайте нові можливості від філателії