Хоча ми живемо в епоху Інтернету, мобільних телефонів та спілкуємося в електронних меседжерах, поштові конверти досі не втратили своєї актуальності у своєму прямому призначенні.  
Для філателістів-гурманів конверти – це розкішна тема, бо це передбачає не тільки колекціонування, а й творчий процес. Особливо при виготовленні каше. І конверти охоплюють не менше, а той більше тем аніж марки. Скажімо, в Україні досі не випустили марку в честь Василя Стуса. А от конверт є. 

Ну, й варто пам’ятати, що конверти старші за поштову марку на кілька тисяч років.

Історія конвертів — це історія спілкування на віддалі.

Одну із найдавніших згадок про розповсюдження листів ми маємо у Біблії в Книзі Естер. А от перше чітке використання пристрою, який можна було би вважати конвертом,  датується 2000 роком до нашої ери. В стародавньому Вавилоні кореспонденцію переправляли в закритому горщику з обпаленої глини. Звісно, щоби прочитати щось із цього глиняного укриття, «конверт» потрібно було спочатку розбити.


Пізніше послання на папері просто складали в сувій та запечатували воском чи сургучем. Іноді використовувалися футляри для важливих паперів. І от в середньовіччі в заможних аристократичних колах почали використовувати щось подібне на сучасні конверти для відправлень особистих листів та запрошень. Це вважалося знаком хорошого тону.


У 1920 році англійський торговець папером та картоном містер Бревер з міста Брайтона креативно оформив вітрину свого магазину. Він розмістив на ній барвисті  аркуші паперу різних розмірів. Люди почали купувати ці аркуші та писали на них свої послання зі зворотньої сторони. Папір складали у ромбик та пересилали. Заплатити за поштову послугу повинен був отримувач. От тільки уявіть собі, що вас привітали з днем народження листом, а заплатити за нього маєте ви самі. 


Ці складені ромбові конверти називали брайтонівськими і використовувалися в Європі до 1840 року. Тобто до року винаходу поштової марки, яку світові подарувала британська пошта. 
Але йдеться не тільки марку. Важливим був порядок: купуєте марку і цим сплачуєте послугу поштове відправлення. Саме в той часз'явилися звичні для нас конверти з погашеними марками, які ми отримуємо по цей день. І звісно, Penny Black стала першою в світі маркою, яку наклеїли на конверт. Першим автором дизайну конверта став член Лондонської академії образотворчих мистецтв Вільям Мюльреді.


Масове виробництво конвертів з’явилося лише в 1845 році, коли у Великій Британії винахідники Едвін Хілл і Уоррен Де Ла Рю подали патент на машину для виготовлення конвертів.
У Вікторіанську епоху марки на конвертах частенько означали щось більше, аніж оплату поштових послуг. Скажімо, молоді люди використовували розміщення поштових мініатюр як секретні закодовані повідомлення для своїх коханих. Марка могла бути перевернутою чи ж приклеєною по діагоналі. За попередніми домовленостями це могло щось означати…

Тоді ж і зародилося колекціонування поштових конвертів. Сьогодні – це особлива область філателії, що має свої правила. Насамперед, варто розуміти, що конверт як предмет колекціонування – це цілісна річ. З нього не треба робити вирізок. Якщо на конверті була приклеєна марка, а ви її відірвали, то цей конверт перестає бути філателістичним матеріалом.


Найбільш популярним серед філателістів є колекціонування конвертів першого дня. Скорочено їх називають КПД.

Це -- конверт, поєднаний з маркою, погашеною штемпелем першого дня випуску. При цьому штемпель не обов’язково буває художнім, а сам КПД не завжди проходить поштову процедуру.

Але той конверт, який таки пройшов пошту – більше цінується колекціонерами. 

Збирання конвертів першого дня, як окремий напрямок філателії, з’явився ще наприкінці дев'ятнадцятого-початку двадцятого століття.
Спецгашення – ще один тип конвертів, які цікаві для колекціонування . Йдеться про конверт, погашений спеціальним поштовим штемпелем з нагоди великих та пам’ятних подій. 

Досить популярне і колекціонування художніх маркованих конвертів. Коротка назва ХМК. Вони мають ілюстрацію, нанесену безпосередньо на лицьову частину. Це можуть бути зображення відомих людей, пам'ятки архітектури, природні парки, тварини, птахи тощо.


Особливе місце в колекціонуванні цілісних речей займають конверти з оригінальною маркою (КОМ). Вони відрізняються від ХМК тим, що мають надруковану марку,  що окремо не видавалась.


Колекціонування конвертів з надрукованими марками є вузьким напрямком у філателії, що має назву сигілатія.

І ще раз нагадаємо, що для колекціонування можна використовувати ті конверти, які не проходили пошту. Але якщо ви маєте конверт, відправлений у відповідні знакові дати, за цікавими адресами та маршрутами, знаменитими адресатами – це вже вищий пілотаж і цікавий квест. Є люди, які збирають конверти, надіслані авіапоштою, або такі, що побували в космосі. 
Як бачимо, ідей безліч для розвитку пізнавального та захоплюючого хобі. Тож успішних та цікавих відкриттів!