Після того як бункерного дєда привітали  з «днюхою» вибухами на кримському мості, вийшла  тематична марка Республіки Чад.  Звістка швидко поширилася в соцмережах. Ця історія  заділа за живе  російських пропагандистів і в їхніх пабліках та в офіційних стрічках новин зарясніло, що Чад такої марки не випускав… Про те, що відбувалося насправді  – у цій статті згодом. 
«Кримський міст» - не єдине зображення на філателістичній продукції африканських країн, яка виходила після повномасштабного вторгнення росії в Україну. Марок, що відображають сучасну історію української боротьби – вже сотні. Їх виготовляє литовська акціонерна компанія Stamperija Ltd від імені поштових адміністрацій. Таким чином, литовці демонструють свою підтримку Україні та українцям. Яку цінність мають ці марки і про саму діяльність компанії, що їх випускає,  говоримо із сео-менеджером Stamperija Ltd
Алгірдасом Сатасом.

 

- Що таке STAMPERIJA?
- Наша акціонерна компанія зареєстрована в Литві в 2002 році. Бізнес-концепція Stamperija унікально поєднує дві сфери: виробництво всієї філателістичної продукції від імені деяких поштових адміністрацій (переважно африканських) і діяльність професійного дилера поштових марок.


-Окремі користувачі соцмереж називають продукцію, яку виробляє Stamperija,  сувенірними етикетками. То це – справжні поштові марки?
- Безумовно. Марки, виготовлені та запропоновані Stamperija, є справжніми поштовими марками. Перед випуском  ми отримуємо дозволи відповідних поштових органів.  Ці марки є дійсним засобом оплати за поштові послуги в своїх країнах.
 Конверти першого дня, неперфоровані вироби, вироби cancelled-to-order, інша філателістична продукція, яка, зазвичай, не використовуються для поштових відправлень, також виробляються легально.  Stamperija сплачує роялті представленим поштовим адміністраціям за право видавати цю філателістичну продукцію від їхнього імені.


- STAMPERIJA попередньо схвалює  дизайн марок з відповідними поштовими адміністраціями?
- Так, навіть якщо сюжети для марок створює STAMPERIJA, вони затверджуються та авторизуються відповідними поштовими адміністраціями перед виготовленням.

- Випуски марок продаються та доступні лише в STAMPERIJA чи також реалізовуються відповідними поштовими адміністраціями?
- Усі звичайні поштові марки, випущені STAMPERIJA, надаються відповідним поштовим адміністраціям.  Вони використовують їх для поштового обігу та реалізовують місцевим колекціонерам.

 
- Яку користь ці поштові адміністрації отримують від співпраці зі STAMPERIJA?
-В деяких африканських країнах відсутні потужності для виготовлення марок. Крім того, вони не мають змоги залучити досвідчених дизайнерів. Stamperija має всі необхідні можливості і засоби.
У Stamperija є своя дистриб'юторська мережа, включаючи оптову та роздрібну передплату. Маємо добре налагоджену власну електронну комерцію.  Наші партнери продають продукцію на різних платформах і регулярно відвідують філателістичні виставки. Це є гарантією того, що марки, щойно введені в обіг, потрапляють до колекціонерів у будь-яких куточках світу.

 
- Stamperija виплачує гонорари представленим поштовим адміністраціям? Хто приймає рішення про кількість марок, що випускаються на рік? Чи погоджуються сюжети, зображені на марках?
- Політика випуску марок визначається спільно поштовими адміністраціями та Stamperija. Це залежить від потреб. В кожній країні – вони різні. З іншого боку, Stamperija консультує їх усіх щодо тенденцій тематичного філателістичного ринку.

 
-Чому так багато марок, випущених країнами-клієнтами Stamperija, зосереджуються на міжнародних, а не національних актуальностях?
– Світ стає все більш глобальним. Ми вважаємо, що будь-які події чи знаменитості світового значення варті популяризації в будь-якій частині світу. Наприклад, філателія Того не повинна обмежуватися відображенням тільки культури Того.  Але вона може допомогти поширити будь-які важливі новини з Європи, Америки чи Азії  в Африці.


 У Stamperija ми глибоко переконані, що тематика марок будь-яких країн може і повинна стосуватися найбільш актуальних і важливих світових проблем. До прикладу, в 2020-21 роках  - Covid-19.  

В 2022 році – актуальна тема російсько-української війни. Такі марки не можуть зупинити ні пандемії, ні війни, але з їхньою допомогою можуть фінансуватися благодійні організації, що допомагають постраждалим. Такі марки також є способом поширення новин  та можуть впливати на свідомість людей.

-Марки на тему «Україніка» або проукраїнські марки. Як Stamperija вдається переконати поштові адміністрації африканських країн їх випускати?
– Дійсно, окремі політики з деяких африканських країн страждають від російської пропаганди чи дипломатичного тиску. Попри це, Stamperija знаходить способи переконати частину поштових адміністрацій випускати проукраїнські марки. Це результат тривалих і щирих стосунків Stamperija з поштами.


 Але іноді нам відмовляють.  Тоді проекти, спочатку заплановані для однієї країни, адаптовуються для іншої.
Буває, що у поштмейстерів трапляються проблеми.  Наприклад, нещодавно посольство росії в Чаді висловило ноту протесту Пошті Чаду через поштовий блок з Кримським мостом, але, незважаючи на це, марки досі не вилучено з обігу. Навіть якщо це й трапиться, вони не втратять своєї цінності.


Якщо відверто:  проукраїнські марки не можуть бути схвалені поштовими органами частини країн, з якими ми співпрацюємо. Stamperija намагається отримати схвалення для квазінейтральних тем: наприклад, пожежників (але із зображенням українських пожежників), літаків (але із зображенням українських літаків). Також ми популяризуємо квазі-нейтральні заклики до миру для України.


- Stamperija випускає марки на національну тематику?
-    Так. У багатьох випадках Stamperija допомагала поштовим адміністраціям відзначати місцеві ландшафти, національну культуру та знаменитостей.

 
- Stamperija зосереджується лише на Африці?
 - Перегляньте наш новий проект BeePost, присвячений філателістичній пошті з Литви, Естонії та Фінляндії.


 -Навіщо збирати марки?
- Філателія – це насолода відкриття. Вона пропонує захопливі культурні та естетичні враження.
Інвестиція в марки – це альтернативні заощадження.  Фондовий ринок коливається, але філателістичний ринок виявився стійким до неочікуваних коливань. Марки – це один з варіантів власної спадщини.
Філателія народилася не вчора. З 1840 року продажем марок займаються мільйони колекціонерів з усього світу.


Філателія доступна для всіх, а не для вибраних. Гра в заповнення порожнього простору актуальна для всіх, з будь-якого віку і починаючи від скромних цифр.


Традиція колекціонування як і сама колекція може передаватися з покоління в покоління.  
-    Дякуємо за Вам розмову та за підтримку України.