«Харчуйтеся правильно. Потренуйтеся трохи. І тримайте свій розум активним. Колекціонування марок це забезпечить». Таку життєву пораду дає 90-літній Джорж Бон зі США. Він з дитинства збирає поштові марки і його нинішня колекція перевищує пів мільйона. 
Чим приваблюють людей, таких як Джорж, маленькі клейкі шматочки паперу? Чому це захоплення іноді переростає в справу всього життя? Не спішіть казати, що колекціонування марок – це хобі старшого покоління. І що нинішніх дітей цікавлять смартфони, а не марки. І що «філателія» - це модна розвага минулого…

«Філателія» - це мистецтво колекціонування поштових і податкових марок, а також їх вивчення.  Сам термін приписується французькому колекціонерові Жоржу Ерпену. Він вжив слово «philatelie» в статті журналу Le Collectionneur de timbres-poste від 15 листопада 1864 року. Самі ж поштові мініатюри вабили колекціонерів з часу створення першої в світі марки - Penny Black's. 
В наші дні вважають себе активними колекціонерами понад 50 мільйонів людей. Звісно, вони колекціонують не тільки марки. Але саме марки - це третя за величиною категорія, якою торгують на тому ж eBay. 
В Україні інтерес до філателії помітно зріс після знаменитої марки з кораблем. В масштабах планети колекціонування марок стало новим популярним хобі після початку глобальної пандемії COVID-19 . Тож давайте ж розбиратися в причинах.
1.Бо марки пробуджують тягу до знань, а володіння специфічними знаннями сприяє підвищенню самооцінки та впевненості в собі.
Завдяки поштовим маркам ви можете зазирнути в минуле і відкрити для себе події, про які вам не розповідали на уроках історії. Або ж це було не цікаво.
Та марки – це не тільки про історію. З ними ви дізнаєтеся про досягнення науки і техніки. Про флору і фауну. Про культуру і мистецтво. Марки – це абсолютно про все.
Незалежно від того, чи ви доросла людина, яка прагне розширити свій кругозір, чи батьки, які шукають цікавого розвиваючого захоплення для своїх дітей, - колекціонування марок для кожного пропонує щось привабливе. А колекціонери марок – це колекціонери історій.

2.Бо марки - це унікальне вікно в різні країни.
Захоплюючі краєвиди, знакові пам’ятки, видатні люди, релігії, традиції та культури, кухня і побут. Все це ви можете знайти на поштових марках


3.Бо марки розвивають терпіння 
Коли ваша колекція складається з великої кількості марок, то зростає потреба в сортуванні. А ще марки люблять належний догляд. Щоб правильно та охайно покласти марки в альбоми потрібне терпіння. Займаючись цим, людина розвиває своє організаційне мислення. 


4.Бо марки тренують увагу до деталей. 
Уважний колекціонер частіше помічає помилки в документах та швидше знаходить інформацію, якої бракує. Чому? Коли ви розглядаєте марку, то помічаєте в ній різні деталі. І це – хороша вправа для розвитку концентрації та уваги.
Також є припущення, що колекціонування сприяє вдосконаленню пам'яті.


5.Бо марки знімають стрес.
Багато колекціонерів стверджують, що зі своїми марками вони відчувають себе більш розслабленими. Це - як медитація.  На певний час ви абстрагуєтеся, забуваєте про проблеми та занурюєтеся в іншу реальність.
6.Бо марки додають вам стилю і шарму.
Багато відомих і впливових людей колекціонували марки. Серед них – король Англії Георг V, королева Єлизавета II, президент США Франклін Д. Рузвельт, принц Монако Реньє ІІІ.


7.Бо марки надають вам соціальних переваг. 
Колекціонери спілкуються між собою в межах філателістичних клубів та через соцмережі.
Філателія - це чудовий спосіб познайомитися з людьми із різних країн світу та знайти нових друзів. 


8.Бо марки роблять родини більш згуртованими
Стосунки між членами сім’ї стають кращими, якщо вони поділяють захоплення одні одних. Кожна зібрана з любов'ю та збережена колекція - це можливість доторкнутися до спогадів. 


9.Бо марки можна залишити у спадок
Хорошу колекцію легко і просто передавати з покоління в покоління. Адже марки – це актив, який легко зберігати та транспортувати.  


10.Бо марки – це хороша інвестиція
Поштові марки завжди добре справлялися з економічною невизначеністю. Чим старшими є марки, тим більша їхня фінансова цінність.   
Одне дослідження, опубліковане в Journal of Financial Economics, показало, що британські колекційні марки з 1900 по 2008 рік мали прибуток 7,0% номінально та 2,9% у реальному вираженні. Ці прибутки, як правило, вищі, ніж середні доходи від облігацій.  
Найдорожчою маркою, яку коли-небудь продали, була марка Британської Гайани One Cent Black-on-Magenta, що була реалізована  за 9,5 мільйона доларів у 2013 році.  
Правильні марки можуть принести інвестору великі гроші і в наш сьогоднішній час глобальної невизначеності.  
 У листопаді 2023 року крихітний червоний прямокутник паперу був проданий з аукціону в Нью-Йорку за 2 мільйони доларів. Цю марку називають «Перевернута Дженні»
Але інвестування у марки – це окрема тема і ціла наука. Люди, які в ній добре розуміються – не обов’язково є філателістами. 


У цій конкретній статті ми радимо колекціонування заради задоволення. Збирайте те, на що у вас вистачає грошей і те, що вам до душі. 
Знайдіть свою тему і вперед!